Buji Kablosu Arızaları Nelerdir?


Nasıl Anlarım?

-Aracınız rölantide çalışırken normalden çok yüksek ses çıkarması: Aracınızın sesi düzenli ve normal bir ses düzeyinde olmalıdır. Eğer motordan çok yüksek ve düzensiz sesler geliyorsa buji kablosunda sorun olabilir.

-Sabahları aracınızı çalıştırırken sorun yaşamanız, aracın hemen çalışmaması: Yıpranmış veya kirli buji kabloları elektriği iletememektedir. Hatta bazı durumlarda akünün boşalması veya akmasına sebebiyet vermektedir.

-Aracınızın ateşlemesinde aksaklık olması: Buji kablolarında bulunan kir ve diğer maddeler, bir veya daha çok silindirin teklemesine neden olur ve performans düşüklüğüne sebep olur.

-Motor sesinde dalgalanma veya tekleme olması: Motorda güç dalgalanmaları ve tekleme , aracınızın motorunun verimsiz çalıştığının işaretleridir. Trafikteyken meydana gelmeleri oldukça tehlikeli olabilir. Bunu yaşarsanız, aracınızı hemen profesyonel bir servise götürüp buji kablolarını değiştiriniz.

-Yüksek yakıt tüketimi: Aşınmış, bozulmuş bujiler yakıt harcamsini  yüzde 30 oranında arttırabilir. Yakıt deposunu normalden daha sık doldurduğunuzu fark ederseniz, buji kablolarınızı kontrol ediniz.

-Aracın hızlanmasında problemler olması, motorun çekmemesi: Gücünde herhangi bir sorun olan motor genellikle yeni bujilerin takılmasıyla çekme ve hızlanma sorunları çözülmüş olur.