Buji Kablosu, Araçtaki Teklemeyi Düzeltir mi?

Buji kablosu neden bozulur?

Buji kablosu bir ateşleme elamanıdır. Araçta bir tekleme ve titreme olduğu zaman bujilerle birlikte ilk akla gelen parçadır. O yüzden yapısını ve kullanım ömrünü iyi bilmemiz gerekmektedir.

Buji kabloları, her çalıştırmada 100 dereceye kadar dışarıdan ısınan ve içinden 30-50 bin volt elektrik geçtiği için, çekirdekten de ayrıca ısınan bir parçadır. Yani günde 5 kez aracınızı çalıştırırsanız, 5 kez yüksek sıcaklıklara çıkan ve tekrardan soğuyan bir parçadan bahsediyoruz.

Sürekli olan bu ısıma ve soğumaya bir çok materyalin dayanması çok zordur. O yüzden kalitesine güvendiğiniz, %100 silikon olduğunu bildiğiniz ürünleri almanız çok önemlidir. Kalite ve ürün seçimi ile ilgili, bloğumuzdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Aracım titriyor, buji kablosunu değiştirsem geçer mi?

Yukarıda anlattığımız, çalışma zorluklarının sonucu olarak, aracınızın zamanla performans kaybetmesi normaldir ve bunun sonucu olarak, aracınızın teklemesi, zor marş alması yada düzensiz çalışması gibi durumlar artık kaçınılmazdır. Hatta zamanında müdahale edilmezse, yolda kalma yada daha ileri güvenlik sorunları ile karşılaşmanız olasıdır.

Aracınızda bu gibi durumlar oluştuğu zaman, bujilerle birlikte buji kablonuzu değiştirmek %90 oranında sorununuzu çözer ve bu aracınızdaki arızayı çözmenin en az masraflı ve bir ustaya gerek kalmadan kendinizin de yapabileceği en kısa yoldur. (Video galeri bölümünde bir çok aracın kablosunun nasıl değişeceği ile ilgili videolar mevcuttur.)

Bu değişim-bakımla birlikte sorun çözülmüyor ise artık daha masraflı ve ustaya ihtiyaç duyulan bir süreç doğmuş demektir ve artık aracınızdaki sorun daha masraflıdır. Sorunun çözümü için, diğer ateşleme ekipmanlarına ve LPG var ise LPG’ye bakılması gerekir.

Aşağıda, buji kablosu değişimi yaptıktan sonra, sorunu çözülen araç sahiplerinin yorumlarını görebilirsiniz. Bu yorumlar bizim müdahale edemediğimiz diğer satış sitelerinden alınmıştır. (n11, hepsiburada v.b.)