LPG’li Araçlarda Buji Kablosu Seçimi

LPG UYUMLU BUJİ KABLOSU KULLANMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bilindiği üzere LPG’li araçlar, diğer araçlara göre daha çok ısınır. Bu açığa çıkan yüksek  ısıdan en  çok etkilenen kısım, ateşleme sistemidir. Aracınızın yokuş çıkarken zorlanması, motordan gelen değişik ve yüksek sesler, klima açıkken aracınızın devir problemi yaşamasının en buyuk sebebi LPG ye uyumlu buji kablosu kullanılmamasından kaynaklanmaktadır.

 Piyasada satılan LPG uyumlu yazan birçok marka maalesef tüketiciyi yanıltmaktadır. Satılan kabloların bir çoğu PVC kablodur, bu kablolar yalnızca 90-100 derece sıcaklığa dayanabilmektedir. Ayrıca yeterli direnç seviyesine uygun değildirler. Bu kablolarda bir kaç ay sonra salma diye tabir edilen yıpranma ve deformeleri gözle görebilir, aracınızın performansından veya yakıt tüketiminden bu gibi sıkıntıları anlayabilirsiniz.

Doğru buji kablosunu almak için aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.
Kaliteli Buji Kablosu Nasıl Anlaşılır?

 LPG’li araçlarda yüksek ısıya dayanabilen buji kabloları kullanılması gerekmektedir. Buji kabloları kesinlikle silikon yüksek ısıya dayanıklı malzemeden yapılmalıdır. Silikon kablolar 200 derece ve üzeri ısılara dayanabilmektedir. Eğer yüksek ısıya dayanaklı buji kabloları kullanmazsak bu durum aracımızın ateşleme sistemine hatta motoruna ciddi hasarlar verebilir.

Aracınızın bakımını yaptırırken veya buji kablolarını değiştirmek istediğinizde LPG ye uyumlu silikon buji kablosu aldığınızdan emin olunuz. Üzerinde Made In USA, LPG Uyumlu yada %100 Silikon yazan her kablonun, doğru kalitede kablo olmadığını biliniz.

Doğru dirence sahip ve doğru ısıya dayanıklı kabloyu seçtiğinizde farkı aracınızın performansından anlayacağınıza emin olabilirsiniz.