Buji Kablosu Nedir?

cerato buji kablosu

Buji kablosu nedir?

Buji kablosu, ateşleme bobininden veya distribütörden aldığı elektriği bujilere aktarır. Bujiler, yanma odasında hazır halde bulunan hava / yakıt karışımını ateşlemek için düzenli aralıklarla ateşleme üretirler. Bu sayede hazır bulunan yakıt yanar ve buna bağlı pistonların geri itişi ile motorda düzenli çalışma meydana gelir.

Çalıştıkları ortamda 200 derece sıcaklığa kadar ulaşabilirler. Bu yüzden ısıya dayanaklı kablolardan yapılmaları gerekmektedirler. Ayrıca 40.000 V’a kadar akımı akratabilirler. Buda kullanılan kablonun iç yapısının yeterli sarımda olması ve yeterli omaj değerinde olması gerektiğini gösterir.

Buji kablosu kesiti

Ömürleri ne kadardır?

Buji kabloları yüksek voltaj ve yüksek ısı altında çalışan motor parçalarıdır. Motor her çalıştığında yüksek ısılara maruz kalıp çalışma bittiğinde soğurlar. Yani, sürekli bir sıcak soğuk döngüsü halindedirler.Bu yüzden, hem kabloda, hem uç kısımlardaki lastiklerde hemde voltajı taşıyan telde zamanla yorulmalar ve yıpranmalar başlar.

Buji kablonuzu 35.000 – 40.000 KM süresinde değiştirmeniz önerilir. Ama herhangi bir ateşleme ve atlama sorunu oluşması durumda ve kullandığınız kablonun kalitesine bağlı çok daha erken değişim gerçekleşebilir.

Buji kablolarını hiç bir hata belirtisi olmasa dahi, olası çıkaracağı hatalara karşı 35.000 – 40.000 KM arasında değiştirmeniz tavsiye edilir.

Hasar Tespiti

Aracınızda, ateşleme ile ilgili sıkıntılar hissediyorsanız (tekleme, çekiş kaybı vb. gibi), kapsamlı bir görsel inceleme, hasarı teşhis etmenin ilk adımı olabilir. Örneğin, plastik bir manşonlar olması gerektiği gibi değilse, kabloda parçalanma yada çatlarlar var ise, yada motor çalışırken ateşleme kıvılcımı farklı noktalara atlıyorsa, hemen buji kablosunun değiştirilmesi gerekir.

Buji kablosu kapşonu

Değiştirilmeyen bozuk buji kablosu, ilerleyen dönemlerde, elektronik devrelere, katalitik konvertöre ve ilişkili diğer parçalara zarar verebilirler.

Kaliteli kablo nasıl anlaşılır?

Kabloların kalitesi en önem verdiğimiz konulardan biridir. Bununla ilgili Blog bölümünden kalite ile ilgili yazılara göz atabilirsiniz.