Buji Kablosu Neden Yerinden Çıkar?

Buji Kablosu Neden Yerinden Çıkar

Buji Kablosu Neden Yerinden Çıkar?

Buji kablosunun normal şartlarda yerinden çıkması düşük bir ihtimaldir. Bunların bazıları montajı yapan ustadan bazıları da üreticiden kaynaklanabilir.

Klik Sesi !

Eğer kablo takılırken içerisindeki terminalin klik sesi duyulmazsa yerine oturmamış olabilir. Bu durumda motorun sesinde düzensizlik, aracın güç kaybı, hızlanma sırasında tutarsızlık ve aşırı yakıt tüketimi gibi sorunlar gözlemlenir. O nedenle buji kablosu takılırken yerine tam oturduğuna ve sabitlendiğine emin olmak çok önemlidir.

Terminallere dikkat!

Kablonun üretim sırasında terminaline darbe gelmiş yada terminal hatalı ölçüde üretilmiş olabilir. Eğer terminalin ölçüsü hatalıysa yuvasına gevşek girecektir ve çıkma ihtimali yüksek olacaktır. Böyle bir durumda montaj esnasında duyulması beklenen klik sesi çok hafif gelecektir yada gelmeyecektir.

Hatalı, yamulmuş terminal.

Terminalin pozisyonu hatalı olabilir. Üretim sırasında terminal yerine çekilirken fazla çekilmiş olabilir. Terminal yerine takılırken klik sesi duyulur ancak kapşon olması gerektiğinden ileride kalırsa terminale çıkış yönünde bir kuvvet uygulayacaktır. Bu durumda motor titreşiminde yerinden çıkma ihtimali vardır. O nedenle buji kablosunu takmadan önce içerisini gözle kontrol etmekte fayda vardır.

Sürekli sök – tak yapmayın.

Buji kabloları yetine oturtulduktan sonra kablolar ile oynanmamalı ve kabloların çekilmemesi gerekmektedir. Her hangi bir sebepten ötürü montaj sonrası kabloları düzeltmek gerekirse bunun en sağlıklı yolu kabloyu çıkartarak düzeltme ve tekrar yerine takmaktır. İşlem bittikten sonra tekrar sök tak yapılırsa son bir kontrol yapıp terminalin yuvasına oturup oturmadığını teyit etmekte fayda vardır.